Czym kierować się przy wyborze systemu alarmowego?

Alarmy, systemy SSWiN, instalacje alarmowe | Katowice Sosnowiec Tychy Śląsk

Dom to miejsce, w którym każdy powinien się czuć bezpiecznie. Obecnie coraz bardziej wzrasta świadomość w kwestii ochrony nieruchomości, dlatego systemy alarmowe nie są już tylko spotykane w obiektach publicznych, ale także domach jednorodzinnych. Właściwe zabezpieczenie budynku może uchronić przed kradzieżą, włamaniem, a także niepowołanym dostępem postronnych osób, które mogą być zagrożeniem dla domowników.

System alarmowy skrojony na miarę

Podjęcie decyzji o zamontowaniu systemu alarmowego to pierwszy krok do zapewnienia sobie bezpieczeństwa. Problemem może okazać się wybór urządzeń, gdyż na rynku dostępne są coraz to nowocześniejsze produkty do ochrony mienia. Ma to też swoje plusy, gdyż obecnie można tak zaprojektować system alarmowy, żeby spełniał konkretne wymagania. Jeszcze do niedawna instalacja ograniczała się do zamontowania czujnika przy drzwiach i ewentualnie oknach, a teraz można zdalnie zarządzać systemem, na bieżąco kontrolować sytuację w domu pod nieobecność mieszkańców.

System przewodowy czy bezprzewodowy?

Tradycyjne systemy alarmowe wiążą się z koniecznością okablowania całego mieszkania, co może być dość kłopotliwą i drogą inwestycją. Instalację przewodową warto wziąć pod uwagę już na etapie budowy domu lub podczas generalnego remontu, gdyż puszczenie kabli w zamieszkałym budynku wiązałoby się z koniecznością przeprowadzenia szeroko zakrojonych, inwazyjnych prac. Detektory bezprzewodowego systemu alarmowego zasilane są przez autonomiczne baterie, których nieprzerwane działanie może wystarczyć nawet na kilka lat. Taką instalację można również rozbudować o dodatkowe urządzenia, tworząc tym samym inteligentny dom sterowany zdalnie. Za pomocą smartfona lub tabletu można kontrolować procesy zachodzące w mieszkaniu, a nad bezpieczeństwem danych czuwa dodatkowo specjalne, szyfrowane połączenie.

Opracowanie projektu systemu

Każdy budynek jest inny, dlatego przed zakupem konkretnego urządzenia należy wcześniej dokładnie przeanalizować sytuację w domu. Chodzi tu głównie o znalezienie najsłabszych punktów mieszkania, które mogą być zachęcające do włamania. Tylne wejście, garaż czy piwnica również musi być brana pod uwagę w projektowaniu systemu alarmowego, gdyż to głównie tą drogą najczęściej dostają się do wnętrza wandale czy złodzieje. Nowoczesne systemy umożliwiają dowolne rozmieszczenie detektorów, które uruchamiają się po wykryciu ruchu, poprzez otwarcie drzwi bądź okna, stłuczenie szyby, a nawet mogą alarmować o wykryciu dymu.

Możliwość rozbudowania systemu alarmowego

Technologia wciąż idzie do przodu, dlatego to, co teraz zaliczane jest do nowoczesnych urządzeń, za kilka lat może być konieczne do zmodernizowania. Podczas wyboru systemu alarmowego warto zwrócić uwagę na to, czy można do niego przyłączyć dodatkowe czujniki oraz skonfigurować go tak, by był kompatybilny z monitoringiem lub detektorami przeciwpożarowymi. Pozwoli to uniknąć w przyszłości kosztów wymiany całego systemu, aby zapewnić sobie kompleksowe bezpieczeństwo podczas pobytu w domu lub w czasie dłuższej nieobecności.